Jadłodzielnia w Rzeszowie


08.08.2017

Od soboty w pubie Kultura ustawiona jest lodówka do której można przynosić żywność. Korzystać z niej mogą głodni i ubodzy. Tak powstała pierwsza rzeszowska Jadłodzielnia. Pomysłodawcą zorganizowania pierwszej na Podkarpaciu Jadłodzielni, czyli lodówki dla potrzebujących jest stowarzyszenie “Zupełne dobro”. Akcja wpisuje się w europejską ideę foodsheringu. Lodówka stanęła w Pub Kultura na ul. Szopena 59 w Rzeszowie.

 

 

Nie marnujmy żywności


Pomysł przywędrował do nas z Niemiec i w skrócie chodzi o to, aby nie marnować żywności, której sami nie wykorzystamy tylko, aby dzielić się nią z innymi. Z badań Eurostatu wynika, że w Polsce wyrzuca się 9 mln. ton jedzenia rocznie.

Pierwsza w Polsce lodówka stanęła na Uniwersytecie Warszawskim, a sama idea szybko zyskała popularność wśród studentów. Teraz przyszła kolej na Rzeszów.


Stowarzyszenie “Zupełne dobro” to grupa młodych osób z całej Polski, którzy akurat spotkali się w Rzeszowie. Działa od lutego bieżącego roku. Wolontariusze w każdy poniedziałek przygotowują dla potrzebujących 25 litrów zupy, którą rozlewają na Placu Ofiar Getta w Rzeszowie. Szerzenie i rozwijanie idei foodsharinguto kolejny etap działalności.


Co należy przynosić


Lodówka jest do dyspozycji potrzebujących i darczyńców od godz. 10 do 22. Regulamin, określa, jaką żywność należy przynosić. Pożądane są produkty takie jak ryż, mąka, cukier, pieczywo, warzywa i owoce, jogurty, nabiał. Ważne, żeby na produkcie była zawarta data ważności do spożycia. Z kolei nie można przynosić surowego mięsa, jajek, produktów nie pasteryzowanych i alkoholu.

 

Źródło: http://rzeszow.naszemiasto.pl/artykul/jadlodzielnia-w-rzeszowie-w-tej-lodowce-mozesz-zostawic,4206444,art,t,id,tm.html

wróć do listy newsów
Udostępnij: