Nordic walking - czyli jak aktywnie spędzić czas?


16.11.2017

NORDIC WALKING to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Pozostawał jednak formalnie nieopisany aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997 roku. Nordic walking to połączenie tradycyjnego marszu z techniką jazdy na nartach biegowych. Sport na pierwszy rzut oka wygląda niewinnie i prosto, ale żeby nie zrobić sobie szkody, trzeba poznać technikę chodzenia z kijkami.

Nordic Walking to forma rekreacji na świeżym powietrzu, polegająca na marszu ze specjalnymi kijami. Oprócz tego do jej uprawiania potrzebne jest w zasadzie jeszcze tylko sportowe obuwie i już można korzystać z dobroczynnych właściwości tej dyscypliny.


Marsz z kijkami mogą uprawiać w zasadzie wszyscy; jest szczególnie wskazany dla osób starszych, otyłych i mających problemy ze stawami – Nordic Walking nie obciąża bowiem stawów, mięśni, ścięgien i kręgosłupa tak bardzo, jak na przykład bieganie. A wszystko dzięki kijkom, które znacznie odciążają te partie naszego ciała.

 

ZALETY NORDIC WALKINGU:

 • Uprawiać go mogą wszyscy, a nawet ludzie starsi, otyli i mający problem z ruchomością stawów - te osoby w pierwszej kolejności powinny spacerować na wzór nordycki, ponieważ sport ten oszczędza stawy, więzadła, ścięgna i mięśnie.
 • Kijki odciążają plecy, kręgosłup, biodra, kolana i piszczele.
 • Maszerowanie z kijkami wpływa zbawiennie na układ krążenia, oddechowy i aparat ruchu oraz pobudza wiele grup mięśniowych  takich jak barki, grzbiet, klatkę piersiową, biceps, triceps, brzuch
 • Nordic walking jest więc bardzo efektywnym sposobem aktywności fizycznej.
 • Dzięki użyciu kijków zwiększa się ruchomość prostowników kończyn górnych, poprawia koordynacja ruchowa i zmysł równowagi oraz zmniejsza albo nawet znika sztywność mięśni wokół szyi, barków.
 • Nordic walking zwiększa wydolność organizmu, sprawność sercowo-naczyniową i jednocześnie redukuje ciśnienie, poziom cholesterolu i cukru.
 • Spacery z kijami pomagają spalić o 20-40 proc. więcej kalorii niż zwykły spacer czy marsz, ale w przeciwieństwie do nich nie obciąża tak bardzo kręgosłupa i stawów.
 • Godzina nordic walking to wydatek ok. 400 kcal, a zwykły chód tylko 280.
 • Spacery nordyckie stosuje się też w rehabilitacji: w korygowaniu wad postawy, przywracaniu sprawności złamanym kończynom, terapii po zawałach, operacjach.
 • Nordic walking pobudza układ krążenia i układ oddechowy, zwiększa wydolność organizmu, redukuje ciśnienie, poziom cholesterolu i cukru
 • Nordic Walking mogą uprawiać nawet osoby o dużym stopniu otyłości. Długość i intensywność treningu mogą bowiem dostosowywać do własnych możliwości.

                                            

TECHNIKA

Przed rozpoczęciem treningów, najlepiej poświęcić trochę czasu na doskonalenie techniki chodzenia "na sucho". W tym celu warto udać się do profesjonalnego trenera, który nauczy nas po kolei: jak chwytać kij, jak go wbijać i odwodzić, jak zsynchronizować pracę nóg i rąk itd. Ogólna zasada chodzenia z kijami jest taka, że prawy kij ma uzyskać kontakt z podłożem w momencie, gdy stawiamy na nim lewą piętę i odwrotnie. Najlepiej pierwsze kroki w spacerku nordyckim stawiać pod okiem instruktora.

 • Kroki stawiamy, zaczynając od pięty, przez śródstopie, wybijając się z palców. Powinny być nieco dłuższe niż zazwyczaj.
 • Chwytamy rękojeść na końcu wymachu ramienia do przodu i otwieramy dłoń po wypchnięciu kija do tyłu (wtedy ręka jest tuż za biodrem).
 • Kijki są skierowane ukośnie w tył przez cały czas marszu.
 • Ręka wysunięta do przodu nie przekracza linii bioder.
 • Prawy kij dotyka do podłoża w momencie, gdy stawiamy na nim lewą piętę i odwrotnie.
 • Każdy trening rozpoczynamy rozgrzewką.


EFEKTY

Nordic walking odciąża cały aparat ruchowy, redukuje też obciążenie kolan i pleców, uwalnia napięcia w obszarze ramion i karku, podnosi boczną ruchomość partii szyjnej i kręgosłupa, zapewnia również utrzymanie lepszej postawy marszu - staje się ona prosta i bardzo naturalna: opiera się na diagonalnym toku ruchów tułowia tzn. górna i dolna część korpusu poruszają się w przeciwnym kierunku.

Nordic walking jest formą aktywności bardzo towarzyską – najprzyjemniej chodzi się w grupie, a przynajmniej parami. Istnieje wiele placówek organizujących grupowy nordic walking. Wystarczy rozejrzeć się po okolicy, by znaleźć ośrodek, który jest punktem kontaktowym dla chętnych. Często zaprasza on instruktora, który pokaże nie tylko poprawną technikę chodu, ale także ważne ćwiczenia rozgrzewające i rozciągające mięśnie.

 

Trening nordic walking ma wiele zalet: ćwiczenia z wykorzystaniem tej techniki to idealny sposób na zdrowe spędzanie wolnego czasu oraz na zaktywizowanie osób, którym brakuje ruchu. Co więcej, w trakcie takiego marszu aktywowane są również górne partie ciała. Nawet osoby starsze i po przebyciu choroby mogą uprawiać nordic walking. Dzięki nordic walking odchudzanie jest ułatwione, gdyż podczas intensywnego marszu spala się dużo kalorii. Osoby otyłe mogą dzięki prawidłowemu wykorzystaniu techniki nordic walking odchudzać się bezpiecznie i kształtować swoją sylwetkę. Co jest równie ważne, podczas treningu w organizmie zwiększa się produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia, dzięki czemu poprawia się nasz nastrój. Ćwiczenia z wykorzystaniem tej techniki to idealny sposób na zdrowe spędzanie wolnego czasu oraz na zaktywizowanie osób, którym brakuje ruchu.


Nauka prawidłowej techniki chodzenia


 

Źródła: 

http://wformie24.poradnikzdrowie.pl

http://coio.pl/nordic-walking-dlaczego-warto-go-uprawiac/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nordic_walking

https://www.youtube.com/watch?v=vNnDS7JrsQw

wróć do listy newsów
Udostępnij: