Jak dbać o włosy zimą


10.11.2017

Zimą włosy zachowują się inaczej niż podczas cieplejszych miesięcy - stają się matowe i łamliwe. Często zaczynają się kłopoty, z którymi do tej pory nie miałyśmy do czynienia – włosy nadmiernie się przetłuszczają, a skóra głowy ulega podrażnieniom. Główną przyczyną gorszej kondycji włosów jest zimowa dieta – mniejsze ilości witamin, a przede wszystkim mikroelementów, takich jak cynk, żelazo i magnez.


Noś czapkę i chroń swoje włosy
Jest absolutnie niezbędna. Zimno negatywnie wpływa nie tylko na włosy, ale również na cebulki –może je uszkodzić i włosy zaczną nam wypadać i będą gorzej rosły. Warto pamiętać też o regularnym praniu czapki, szczególnie jeśli mamy przetłuszczające się włosy. Jej wnętrze możemy lekko spryskać suchym szamponem. Warto też po każdym praniu czapkę wypłukać w płynie do płukania tkanin. Ma on działanie antystatyczne, więc powinien zapobiec elektryzowaniu się. Czapkę można też spryskać od wewnątrz płynem antystatycznym w sprayu.


Myj włosy delikatnym szamponem
W czasie zimy nasze włosy są bardziej narażone na zniszczenia, więc agresywne środki powierzchniowo czynne zawarte w mocnych szamponach mogą jeszcze bardziej pogorszyć ich stan. Z drugiej strony przez ogrzewanie i czapki kosmyki mogą szybciej się przetłuszczać, a więc może zajść potrzeba częstszego mycia włosów zimą. Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana szamponu na delikatniejszy lub stosowanie metody OMO naprzemiennie z szamponem. Do mycia należy używać letniej, nie gorącej wody. Dzięki temu fryzura będzie mniej podatna na puszenie.


Unikaj suszenia
Przez całą zimę nasze włosy są wciąż narażone na bardzo suche, gorące powietrze – w pomieszczeniach, samochodach, a nawet autobusach. Codzienne suszenie suszarką warto zastąpić osuszaniem bawełnianą koszulką lub ręcznikiem z mikrofibry.  Jeżeli już nie jesteśmy w stanie pozwolić im wyschnąć naturalnie to po pierwsze starajmy się suszyć je jedynie chłodnym nawiewem, suszarką z funkcją  jonizacji.


Odżywiaj włosy
Kluczowym elementem zimowej pielęgnacji są emolienty. Są one zdecydowanie najlepszym lekarstwem na suche włosy zimą. Emolienty stworzą ochronna warstwę na włosach i zabezpieczą je przed utratą nawilżenia. Zimowe warunki wymagają włączenia do pielęgnacji odżywek i masek o bogatszych składach. Dzięki emolientom unikniemy problemu suchych, kruchych i łamliwych włosów zimą, a kosmyki pozostaną błyszczące, elastyczne, sprężyste i mocne. Używaj Silikonów. Zimą są świetnym sposobem na ochronę włosów zarówno przed niską jak i wysoką temperaturą, a także uszkodzeniami mechanicznymi, łamliwością i rozdwajaniem.


Dbaj o Dietę
Kondycję naszych włosów może też osłabić nieprawidłowa dieta. Warto jeść  dużo owoców i warzyw, a mniej wysokokalorycznych produktów, które nie dostarczają odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów. Zimową dietę watro wzbogacić o kiełki jarmużu, słonecznika, rzodkiewki, brokułów, które są skarbnicą wielu dobroczynnych substancji odżywczych. Musimy pamiętać też o dostarczaniu odpowiedniej ilości płynów, najlepiej ciepłych. W zimie często zdarza się że pijemy zdecydowanie za mało ciepłych rzeczy i zjadamy za mało ciepłych potraw. Włosy kochają składniki mineralne; szczególnie ważne są cynk, miedź i krzem. Dlatego każdego dnia jedz orzechy, migdały (garść dziennie), pestki dyni albo pestki słonecznika. Zawierają cynk (bierze udział w wytwarzaniu białka, zapewniając prawidłowy wzrost  włosów) oraz miedź (uczestniczy w tworzeniu melaniny - naturalnego barwnika włosów). Często jadaj rzodkiewkę, kalarepkę i seler. Mają one sporo krzemu, który zapobiega wypadaniu włosów. Delektuj się do woli sałatkami i surówkami z czerwonych, pomarańczowych, żółtych i zielonych warzyw. Pomidory, brokuły, sałata, marchew, szczypiorek, koper, czy natka to najbogatsze źródła beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A. Ta zaś przyśpiesza cykl odnowy komórek, z których zbudowane są włosy, wspomagając ich wzrost. Witamina A wzmaga też produkcję głównego budulca włosów - keratyny - oraz chroni je przed niszczącym wpływem toksyn zawartych w powietrzu, np. z dymu papierosowego.


Dbaj o otoczenie
Suche, gorące powietrze ma zły wpływ na nasze włosy. Zadbajmy o właściwą wilgotność pomieszczeń, w których przebywamy, wietrząc je. Warto również na kaloryferach zawiesić specjalne pojemniki z wodą lub choćby wilgotne ręczniki. Jadąc samochodem pamiętajmy aby nie włączać maksymalnego ogrzewania i nawiewu. Pomieszczenia, które są zakurzone lub zadymione powodują, że włosy wciągają wiele toksyn i niezdrowych bakterii. To wszystko powoduje, że cebulki włosów stają się osłabione i przestają pracować. Unikajmy takich miejsc, a jeśli już jesteśmy na nie skazani – myjmy włosy codziennie i nakładajmy mgiełkę, która ochroni włosy przed takimi czynnikami zewnętrznymi.Źródła:
http://www.anwen.pl/2010/12/pielegnacja-wosow-zima.html
http://polki.pl/moda-i-uroda/fryzury,jak-dbac-o-wlosy-zima-poznaj-sprawdzone-sposoby,10007105,artykul.html

wróć do listy newsów
Udostępnij: