Zespół Hey po 25 latach znika ze sceny


20.10.2017

2017 to dla zespołu Hey rok wyjątkowy. Od scenicznego debiutu szczecińskiej grupy mija 25 lat. Kasia Nosowska i koledzy zadbali o to, by odpowiednio uczcić ten piękny jubileusz. We wrześniu 2017 Hey opublikował zupełnie nowy utwór, „gdzie Jesteś, gdzie jestem?”, do którego powstał nostalgiczny teledysk, ukazujący, jak zespół zmieniał się przez ćwierć wieku działalności.

Kilka dni temu grupa Hey ogłosiła, że zawiesza działalność i trasa Fayrant będzie jej pożegnaniem z publicznością. Trasa miała obejmować siedem koncertów w największych halach w kraju, rozpocząć się 24 listopada w Warszawie i zakończyć się 8 grudnia w katowickim Spodku, ale wytwórnia Kayax właśnie ogłosiła, że pożegnanie będzie dłuższe. Bilety do Warszawy, Wrocławia i Poznania rozeszły się, więc postanowiono zorganizować w tych miastach trzy dodatkowe koncerty. Fayrant potrwa więc aż do 14 grudnia.  Zespół Hey będzie do zobaczenia tylko na tej trasie, a potem już nie. Podjęliśmy decyzję, że najwyższa pora dać odpocząć od nas ludziom. Jesteśmy wszyscy w zespole już w tym wieku, że to chyba ostatni moment, żeby poczuć, jak to jest ryzykować. Dowiedzieć się, kim jesteśmy bez tego projektu” – mówiła niedawno Kasia Nosowska w wywiadzie dla magazynu „Zwierciadło”. Przyznała, że to ona była inicjatorką tego pomysłu. Na otarcie łez fanom zostaje jej zapewnienie, że to nie musi być definitywny koniec zespołu. Na pewno jednak nie należy się spodziewać ich powrotu w najbliższym czasie.

Zespół zapowiada, że koncerty będą szczególne – wspominkowe, przekrojowe i emocjonalne. „Będą goście, będą hity, będą rzeczy zapomniane, a specjalnie na tę imprezę wyciągnięte z dna szuflady. Będą również niespodzianki i cała masa dobrej zabawy, czyli wszystko to, czego nie może zabraknąć na dobrej imprezie urodzinowej” – pisze Hey na swojej stronie. Podczas wszystkich występów zespołowi towarzyszyć będzie jej założyciel Piotr Banach, a w poszczególnych miastach do Kasi Nosowskiej z ekipą przyłączą się Beata Kozidrak, Dawid Podsiadło, Ania Dąbrowska, Titus, Brodka, O.S.T.R., Mela Koteluk, Igor Herbut oraz Paulina i Natalia Przybysz. Trasie towarzyszy premiera dwupłytowego albumu o obiecującym tytule „CDN”, zawierającego największe przeboje zespołu, w większości w całkiem nowych wersjach. Album ukazuje się 27 października.

25 lat na scenie

Hey powstał w czerwcu 1992 roku z inicjatywy gitarzysty i kompozytora Piotra Banacha (wcześniej w grupie Kolaboranci). W pierwszym składzie znaleźli się także wokalistka Katarzyna Nosowska, gitarzysta Marcin Żabiełowicz, basista Jacek Chrzanowski i perkusista Robert Ligiewicz. Obecnie w zespole występują: Katarzyna Nosowska – wokal Paweł Krawczyk – gitara, chórki Marcin Żabiełowicz – gitara Robert Ligiewicz – perkusja Jacek Chrzanowski – gitara basowa Marcin Zabrocki – instrumenty klawiszowe, sampling, chórki. Po koncercie na festiwalu w Jarocinie (gdzie zespół otrzymał nagrodę dziennikarzy) Hey podpisał kontrakt płytowy z Izabelin Studio. Debiutancki album "Fire", na którym znalazł się wielki przebój "Moja i Twoja nadzieja", okazał się wielkim sukcesem rynkowym. Wydanie płyty wsparły dwie trasy koncertowe - wiosną i jesienią 1993.

Drugi album "Ho!" ukazał się w kwietniu 1994 i do końca roku sprzedał się w nakładzie przekraczającym 300 tysięcy egzemplarzy. W październiku Hey zagrał w katowickim Spodku koncert, wydany w grudniu jako album "Live!". W 1995 roku zespół intensywnie koncertował, odbywając m.in. dwie trasy po USA. W październiku duża trasa po Polsce wsparła wydanie trzeciego albumu ''?''.

W 1996 roku Nosowska wydała pierwszą płytę solową. Nowy materiał z Hey, inspirowany latami 60. album "Karma" pojawił się w maju 1997. Po wydaniu w maju 1999 roku płyty "Hey" zespół opuścił jego lider i założyciel Piotr Banach, którego na koncertach zastępuje Paweł Krawczyk, gitarzysta zespołu Nosowskiej i grupy Houk. Kolejny album "[sic!]", wydany jesienią 2001 roku, po raz pierwszy wzbogaca brzmienie zespołu o instrumenty i efekty elektroniczne i promowany jest wielomiesięczną trasą koncertową, udokumentowaną wydanym wiosną 2003 roku podwójnym albumem "Koncertowy". W 2002 roku Hey zdobywa nagrodę Fryderyka za najlepszą płytę rockową sezonu (nominowany był także w pięciu innych kategoriach). Siódmy studyjny album "music, music" pojawił się jesienią 2003 roku.
 
Promowana bardzo popularnym singlem "Mimo wszystko" płyta "Echosystem" ukazała się w listopadzie 2005. W 2007 roku grupa zarejestrowała koncert z serii "MTV Unplugged" - nagrania trafiły na album, który rok później wyróżniony został trzema statuetkami Fryderyka. Podczas tej samej edycji nagrody Nosowska zwyciężyła w czterech kategoriach jako artystka solowa. We wrześniu 2009 roku ukazał się album "Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!", rok później nagrodzony Fryderykiem, ponownie w czterech kategoriach.  Remiksy utworów z tego albumu ukazały się w 2010 roku jako podwójna płyta "RE-MURPED", piosenki Hey przerobili tacy producenci jak Smolik, Gienia, Gitbit Papilot, Marcin Bros i Pablo Krawczyk.
 
"Do rycerzy, do szlachty, doo mieszczan", czyli dziesiąty studyjny album zespołu, ukazał się w listopadzie 2012 roku. W jego tworzeniu wziął Marcin Zabrocki (kompozytor i multiinstrumentalista)  – znany m.in. ze współpracy z grupami Biff, Pogodno i Mordy. Na płycie mogliśmy usłyszeć także Gabę Kulkę - wspólnie z Katarzyną Nosowską wzięła udział w wykonaniu utworu "Z przyczyn technicznych", do którego sama napisała tekst.
 
Płyta zespołu Nosowskiej,  ''Błysk'', która ukazała się w 2016 roku, różni się od wszystkiego, co grupa proponowała nam w ciągu ostatniej dekady. Na ''Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!'' i szczególnie ''Do rycerzy, do szlachty, doo mieszczan'' składały się głównie spokojne, kontemplacyjne piosenki o misternie skonstruowanej formie. To był czas medytacji, a teraz nastąpił czas reakcji – mocniej bije serce sekcji, ostrzej kąsa gitara, powróciły mocne, chwytliwe refreny.

Specjalny album na 25-lecie
Album „CDN” ukaże się 27 października, promuje go natomiast znany nam już od jakiegoś czasu singiel „gdzie Jesteś, gdzie jestem?”. „CDN” to dwupłytowy jubileuszowy album zawierający największe przeboje zespołu Hey. Wszystkie, nawet najstarsze, piosenki zostały nagrane na nowo, niektóre w nowych, zaskakujących wersjach, inne w sprawdzonych koncertowych aranżacjach lub po prostu po staremu. Do współpracy zaproszono dwóch producentów, którzy na przestrzeni lat współtworzyli brzmienie zespołu – Leszka Kamińskiego i Marcina Borsa. Każdemu z nich zespół powierzono jedną z płyt, a na niej kilkanaście wybranych utworów. To prezent z okazji 25-lecia zespołu.


HEY i Nosowska są najczęściej nominowanymi artystami w historii prestiżowych nagród Fryderyk. Zdobyli łącznie 23 statuetki.

Warto wybrać się na jakiś koncert Fayrant Tour, bo to ostatnia szansa, by usłyszeć na żywo Hey. Kasia Nosowska ogłosiła 12 października 2017, że zespół zawiesza działalność na czas nieokreślony. Nie wyklucza jednak powrotu grupy w przyszłości.

Źródła:

http://culture.pl/pl/tworca/hey
http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35018,22530084,grupa-hey-zawiesza-dzialalnosc-biletow-na-pozegnalny-koncert.htm

lhttps://www.youtube.com/watch?v=JJUdKRabURA

wróć do listy newsów
Udostępnij: